| 18 maja, 2023

Ulgi w CIT. Część 1

W celu promocji działalności o charakterze innowacyjnym i wspierania działań prorozwojowych od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje szereg ulg w podatku CIT. Nasza najnowsza seria postów „Ulgi w CIT – warto wiedzieć” przybliża kluczowe założenia wybranych ulg podatkowych.

 

ULGA B+R

 

Kto może skorzystać?

Z ulgi mogą skorzystać podmioty, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, tzn.:

  • badania naukowe lub
  • prace rozwojowe, zmierzające m.in. do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.


Ile można zyskać?

Dzięki zastosowaniu ulgi określone koszty związane z działalnością B+R mogą być odliczone od podstawy opodatkowania.

Ponadto, od 1 stycznia 2022 r. ulga B+R została rozszerzona o tzw. ulgę na innowacyjnych pracowników. Ulga ta pozwala na odliczenie kosztów związanych z działalnością badawczo rozwojową od zaliczek na podatek dochodowy określonych pracowników, którzy są zaangażowani w działalność B+R. Tym samym możliwość skorzystania z ulgi uzyskały również podmioty, które wykazują stratę podatkową.


ULGA NA PROTOTYP

  
Kto może skorzystać?

Z ulgi mogą skorzystać podmioty, które ponoszą wydatki związane z produkcją próbną lub wprowadzeniem na rynek nowego produktu wytworzonego w ramach działalności badawczo-rozwojowej.


Ile można zyskać?

Dzięki zastosowaniu ulgi podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania 30% określonych kosztów związanych z produkcją próbną lub wprowadzeniem na rynek nowego produktu. Odliczenie nie może przekroczyć 10% dochodu osiągniętego w roku podatkowym.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące ulg w CIT, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Podatkowym Tias: office@tias.pl.

O autorze

Adela Ochman

Tias