
Obowiązki pracodawcy przy zatrudnianiu pracowników za granicą
Rozważając decyzję o inwestycji zagranicznej przedsiębiorca bierze pod uwagę szereg czynników. Obok lokalizacji, ulg podatkowych, kluczowym wskaźnikiem przesądzającym o wyborze kraju docelowego jest także dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz koszty pracy. Także plan zatrudnienia przedstawiciela w danym kraju wiąże się z koniecznością poznania przepisów w nim obowiązujących.
Z przyjemnością prezentujemy raport przygotowany przez Antea - Alliance of Independent Firms, organizację zrzeszającą firmy o najwyższych standardach w zakresie księgowości, audytu i podatków, której mamy zaszczyt być członkiem. Znajdują się w nim informacje o obowiązkach pracodawcy względem pracownika w 24 krajach na całym świecie.
Chcesz wiedzieć, jakie są koszty pracy w Niemczech, Ukrainie, USA czy Brazylii? Zapoznaj się z raportem
Int.Comparison-July-2023-Antea_enl.pdf (antea-int.com)
lub skontaktuj z nami.
Z radością informujemy, że dane dotyczące Polski przygotowała Malwina Ruczko, liderka w dziale HR Tias .
Zobacz również

Fundacje rodzinne
22 maja 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące fundacji rodzinnej, które mają być odpowiedzią na trudności związane z sukcesją przedsiębiorstw w Polsce. Fundacja rodzinna ma umożliwić przede wszystkim kontynuację działalności gospodarczej i ochronę majątku na przyszłość, jednocześnie stanowiąc zabezpieczenie finansowe, m.in. dla najbliższej rodziny fundatora.
.png)
Konferencja z okazji otwarcia Regionalnego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
24 sierpnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji z okazji otwarcia Regionalnego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) we Wrocławiu. Wydarzenie rozpoczęło przemówienie Piotra Dytko, członka zarządu PAIH, głos zabrali również wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, a także wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, którzy podkreślali potencjał gospodarczy regionu. Wrocławski oddział Biura Handlowego PAIH to ogromna szansa dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska na rozwój ekspansji zagranicznej.

Konsekwencje podatkowe zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego
W dniu 1 lipca 2023 r. odwołany został stan zagrożenia epidemicznego spowodowany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jego zakończenie ma wpływ na wiele sfer, w tym również na kwestie podatkowe. Wobec powyższego, przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie najważniejszych zmian podatkowych wiążących się ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego.