Ulgi podatkowe
Od 1 stycznia 2022 r. zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) obowiązuje znacznie poszerzony katalog preferencji podatkowych. Obok już istniejących ulg pojawiło się wiele nowych. Dlatego też warto przeanalizować możliwość skorzystania z oszczędności podatkowych, jakie dają ulgi.
Ulgi podatkowe – o czym warto pamiętać?
Przy rozliczeniu PIT i CIT przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą szczególnie interesujące mogą być m.in. poniższe preferencje:
- ulga B+R – ma na celu wsparcie innowacyjności i rozwoju technologicznego poprzez odliczenie od dochodu kosztów działalności badawczo-rozwojowej. Jednocześnie, ulga na innowacyjnych pracowników stanowi alternatywne rozwiązanie dla podmiotów, które nie mogą odliczyć całej ulgi B+R z powodu straty lub zbyt niskich dochodów;
- ulga na prototyp – dzięki której można odliczyć od dochodu część kosztów produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu;
- ulga na ekspansję – umożliwia odliczenie do 1 mln zł kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów wytworzonych przez podatnika (np. kosztów kampanii reklamowych);
- ulga na robotyzację – pozwala na odliczenie od dochodu do 50% kosztów poniesionych m.in. na zakup fabrycznie nowych zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń;
- ulga na działania CSR – umożliwia odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na wsparcie działalności sportowej, kulturalnej lub szkolnictwa wyższego i nauki;
- ulga na terminale płatnicze – daje możliwość pomniejszenia dochodu o wydatki na zakup terminala płatniczego.
Warto także pamiętać o tzw. uldze IP BOX, która jest dostępna zarówno dla podatników CIT, jak i podatników PIT. Ulga ta pozwala na zastosowanie obniżonej stawki 5% podatku od dochodów z niektórych praw własności intelektualnej (m.in. patentów, czy autorskiego prawa do programu komputerowego).
Oprócz tego istnieją także ulgi, które mają zastosowanie jedynie do rozliczeń z tytułu CIT albo PIT, przykładowo:
- podatnicy CIT mogą skorzystać z ulgi konsolidacyjnej, która umożliwia odliczenie wydatków związanych z nabyciem udziałów lub akcji innej spółki (do 250 000 zł),
- tzw. ulga na powrót pozwala na zastosowanie zwolnienia z PIT przez okres 4 lat, przy czym rocznie przychód objęty zwolnieniem nie może przekroczyć kwoty 85 528 zł. Z ulgi na powrót mogą skorzystać osoby, które spełniają określone warunki, w tym m.in. przeniosły – po 31 grudnia 2021 r. – swoje miejsce zamieszkania do Polski.
Dzięki zastosowaniu ulg podatnik może uzyskać znaczące oszczędności podatkowe. Każdorazowo należy jednak zweryfikować, czy wszystkie warunki konieczne dla skorzystania z danej preferencji podatkowej zostały spełnione.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z ulgami podatkowymi, serdecznie zachęcamy do kontaktu z Działem Podatkowym TIAS: office@tias.pl.
Zobacz również
Ograniczenia dotyczące preferencji w podatku u źródła (WHT - withholding tax)
Od stycznia 2022 w Polsce nareszcie wdrożone zostały nowe przepisy dotyczące podatku u źródła. Wprowadzenie zmian miało na celu nałożenie nowych ograniczeń w zakresie stosowania preferencji w podatku u źródła.
Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego w Polsce (Pillar 2)
1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie w Polsce nowe przepisy dotyczące globalnego podatku minimalnego w związku z przyjętą 14 grudnia 2022 r. dyrektywą unijną 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii (tzw. Dyrektywa GloBE).
Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy
Od 1 lipca 2024 r. wprowadzone zostają zmiany związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy, na podstawie Ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024 r. poz. 854).