
Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy
Od 1 lipca 2024 r. wprowadzone zostają zmiany związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy, na podstawie Ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024 r. poz. 854).
Co się zmienia?
- obowiązek przesłania powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w ciągu 7 dni, a nie 14, jak było dotychczas;
- przedłużenie legalnego pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r.
- wskazanie dokładnych przypadków kiedy należy dokonać kolejnego powiadomienia do PUP o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, tj.
- zmiana rodzaju umowy (np. z umowy o pracę na umowę zlecenie)
- zmiana stanowiska
- zmiana rodzaju wykonywanej pracy
- zmniejszenie wymiaru czasu pracy lub liczby godzin określonej w powiadomieniu
- obniżenie wynagrodzenia (miesięcznego czy też stawki godzinowej) określonego w powiadomieniu - wprowadzenie wymogu wskazania w powiadomieniu co najmniej minimalnego wynagrodzenia lub minimalnej stawki godzinowej
Co w przypadku obywateli Ukrainy uzyskujących zezwolenia na pobyt i pracę?
Konieczna będzie weryfikacja decyzji pobytowych uzyskiwanych przez cudzoziemców, którzy wcześniej byli zatrudnieni u pracodawcy np. na podstawie zezwolenia na pracę bądź oświadczenia, jeżeli zamierzają ją kontynuować przy jednoczesnej zmianie dokumentu umożliwiającego ją - na zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, podając jako podstawę swojego zatrudnienia powiadomienie.
Obowiązkiem pracodawcy będzie złożenie w ciągu 7 dni powiadomienia (liczone od dnia, w którym cudzoziemiec poinformował o doręczeniu mu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt i pracę).
Nowelizacja w tym zakresie nie będzie wymagała już, aby w przypadku kontynuacji pracy, pracodawca był zmuszony do rozwiązania dotychczasowej umowy i zawarcia nowej tak, jak było to wymagane do tej pory.
Nowy obowiązek dla cudzoziemca
Nałożono na cudzoziemca obowiązek powiadomienia pracodawcy o otrzymaniu decyzji udzielającej zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w terminie 7 dni liczonych od dnia jej skutecznego doręczenia do cudzoziemca.
Praca w tym okresie pozostaje legalna, natomiast jeżeli cudzoziemiec nie dopełni swojego obowiązku we wskazanym terminie – nie będzie on uprawniony do wykonywania pracy na podstawie powiadomienia.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących legalizacji pracy lub pobytu cudzoziemców, zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym działem imigracyjnym, oferującym usługi w tym zakresie:
office@tias.pl lub bezpośrednio z panią Adrianną Bober – adrianna.bober@tias.pl
Zobacz również

Wielkanoc 2025
Pięknych i radosnych Świąt Wielkanocnych!
.png)
E-DORĘCZENIA. Bliski termin obowiązkowego wdrożenia dla spółek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 kwietnia 2025 roku wszystkie podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) będą zobowiązane do posiadania skrzynki „e-Doręczenia”.

Polski podatek minimalny – pierwsze rozliczenie do 31 marca 2025 r.
Termin na rozliczenie podatku minimalnego za 2024 r. zbliża się wielkimi krokami. Podatek minimalny jest stosunkowo nowym narzędziem, które ma za zadanie ograniczyć praktyki optymalizacyjne podatników, u których notorycznie występuje strata podatkowa lub bardzo niska rentowność.