| 27 października, 2023

Nowe zasady opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów

Nowelizacja przepisów, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., istotnie zmieniła zasady opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów. Nowe regulacje będą miały zastosowanie do rozliczeń za rok 2023. Konieczna będzie zatem ponowna weryfikacja, czy dany podmiot podlega opodatkowaniu podatkiem od przerzuconych dochodów – może się bowiem okazać, że podmiot, którego podatek od przerzuconych dochodów nie dotyczył w roku 2022, będzie objęty tym podatkiem w roku 2023.

  • Podatek od przerzuconych dochodów – co to takiego? 

Podatek od przerzuconych dochodów to nowa koncepcja, która ma przeciwdziałać transferom dochodów do krajów stosujących korzystniejsze zasady opodatkowania dochodów. W przeciwieństwie do „zwykłego” podatku CIT opodatkowaniu podatkiem od przerzuconych dochodów nie podlega dochód, ale określone wydatki (tzw. wydatki pasywne), które są ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych i stanowią koszty podatkowe. Do wydatków pasywnych zalicza się m.in.:

  • koszty usług niematerialnych,
  • opłaty z tytułu praw IP,
  • koszty finansowania dłużnego,
  • opłaty i wynagrodzenia za przeniesienie funkcji, aktywów lub ryzyk.

Podatek od przerzuconych dochodów jest obliczany odrębnie od „zwykłego” podatku CIT i wynosi 19% sumy wydatków pasywnych. Oznacza to, że obowiązek zapłaty podatku od przerzuconych dochodów może powstać również w sytuacji gdy np. podatnik wykazuje stratę.

  • Jak ustalić, czy podatek od przerzuconych dochodów mnie dotyczy? 

Podatek od przerzuconych dochodów ma zastosowanie do:

  • spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi, czyli m.in. do polskich spółek kapitałowych,
  • podatkowych grup kapitałowych, oraz
  • nierezydentów prowadzących w Polsce działalność poprzez zakład, czyli m.in. do oddziałów zagranicznych przedsiębiorców, które rozliczają w Polsce podatek CIT.

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od przerzuconych dochodów podlegają wydatki pasywne ponoszone na rzecz:

  • podmiotu powiązanego mającego siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym, oraz
  • podmiotu powiązanego mającego siedzibę lub zarząd w kraju, z którym Polska lub UE nie ratyfikowała umowy międzynarodowej stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z kolei, w przypadku wydatków pasywnych ponoszonych na rzecz innych zagranicznych podmiotów powiązanych obowiązek zapłaty podatku od przerzuconych dochodów może nie powstać po spełnieniu określonych warunków, np. w sytuacji gdy:

  • suma wydatków pasywnych poniesionych na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych, stanowi mniej niż 3% sumy kosztów uzyskania przychodów, lub
  • dochód (przychód) zagranicznego podmiotu powiązanego uzyskany z tytułu wydatków pasywnych podlega opodatkowaniu według stawki podatku dochodowego wyższej niż 14,25%.


Jednocześnie od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono istotną zmianę w zakresie konieczności wykazania, że obowiązek zapłaty podatku od przerzuconych dochodów nie powstał – to polski podmiot, który  ponosi wydatki pasywne na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego musi udowodnić, że wydatki pasywne nie spełniają definicji przerzuconych dochodów. W praktyce oznacza to, że podmiot ponoszący tego typu wydatki będzie zmuszony do pozyskania od podmiotu powiązanego szeregu informacji dot. m.in. zasad opodatkowania przychodów/dochodów tego podmiotu.


Wątpliwości w zakresie stosowania nowych regulacji mogą pojawić się w szczególności na etapie weryfikacji, czy dany podmiot jest objęty obowiązkami w zakresie podatku od przerzuconych dochodów. Problematyczne może również okazać się samo obliczenie tego podatku. Z tego powodu, jeżeli mielibyście Państwo pytania dotyczące jakiejkolwiek kwestii związanej z podatkiem od przerzuconych dochodów, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Podatkowym Tias: office@tias.pl lub z Państwa opiekunem.