| 22 stycznia, 2024

Opłaty za opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych – nowe obowiązki od 1 stycznia 2024 r.

Od 1 stycznia 2024 r. na podmiotach prowadzących punkty gastronomiczne i handlowe ciążą nowe obowiązki w przypadku oferowania napojów lub żywności w opakowaniach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.


Nowe obowiązki od 1 stycznia 2024


W praktyce podmioty takie jak, m.in. restauracje, czy sklepy mają od 1 stycznia 2024 r. obowiązek pobierania od konsumentów dodatkowej opłaty w przypadku sprzedaży napojów lub żywności w jednorazowych plastikowych kubkach lub pojemnikach. Opłata wynosi:

  • 0,20 zł – dla kubków na napoje
  • 0,25 zł – dla pojemników na żywność


Pobraną opłatę przedsiębiorca przekazuje na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez właściwego Marszałka Województwa. Ponadto, należy również wypełnić określone obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze, obejmujące, m.in. prowadzenie ewidencji wydanych opakowań jednorazowych oraz składanie rocznych sprawozdań.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie zadane przez „Dziennik Gazetę Prawną” wskazało, że opłata za opakowanie powinna być wliczona w cenę nabycia danego napoju czy produktu żywnościowego i podlega opodatkowaniu VAT według stawki właściwej dla tego towaru.


Ważna data


Kolejnym ważnym termin dla jednostek gastronomicznych oraz handlowych jest 1 lipca 2024 r., ponieważ od tego dnia należy również zapewnić klientom alternatywne opakowania, które nie zostały wykonane z tworzyw sztucznych.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami: office@tias.pl