| 01 listopada, 2021

Czy bony podarunkowe dla pracowników mogą nie podlegać opodatkowaniu PIT?



Jaki problem rozstrzygnął organ? 


W interpretacji indywidualnej wydanej 23 września 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.647.2021.1.MKA Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do kwestii opodatkowania PIT bonów podarunkowych przekazywanych pracownikom.


Interpretacja została wydana na wniosek spółki, która planowała obdarować swoich pracowników bonami podarunkowymi. Bony miały być przekazane w związku z otwarciem kolejnego sklepu przez podmiot powiązany, który jest jednocześnie głównym klientem spółki. Zakupione przez spółkę bony (o wartości nieprzekraczającej ustalonej kwoty), mogą być realizowane wyłącznie w sklepach prowadzonych przez klienta. We wniosku o wydanie interpretacji spółka podkreślała, iż przekazanie bonów nie będzie zależeć od osiąganych w pracy wyników, ocen rocznych, czy wskaźników absencji. Nie będzie również wiązało się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika. Przekazanie pracownikom bonów miało wynikać jedynie z dobrej woli spółki, a nie z jakiegokolwiek ciążącego nie niej obowiązku.


W wydanej interpretacji organ podatkowy potwierdził, że wartość bonów podarunkowych, które nie są dla pracownika dodatkową gratyfikacją/wynagrodzeniem za wykonywaną pracę, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy, ale podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji, na spółce nie ciążą obowiązki płatnika PIT, a do rozliczenia podatku od spadków i darowizn obowiązany jest pracownik. Jednocześnie, ze względu na kwotę wolną, w praktyce może okazać się, że obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn nie wystąpi.


Prezenty okolicznościowe a przychód pracownika 

 

W ostatnio wydawanych interpretacjach indywidualnych organy podatkowe potwierdzają, iż prezenty, które nie stanowią dodatkowej gratyfikacji/wynagrodzenia za wykonywaną pracę, ale są dobrowolnym/jednostronnym świadczeniem ze strony pracodawcy, nie powinny być uznawane za przychód ze stosunku pracy (por. np. interpretacja indywidualna z 2 marca 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.868.2020.1.MD; interpretacja indywidualna z 30 stycznia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.598.2018.1.PR; interpretacja indywidualna z 28 grudnia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.412.2018.4.BK). Przykładem mogą być prezenty związane z wydarzeniami w życiu prywatnym pracownika (np. ślub, narodziny dziecka).


Co dalej? 


Przy przekazywaniu pracownikom prezentów okolicznościowych warto przeanalizować, czy można skorzystać z powyższego korzystnego podejścia organów podatkowych – może się bowiem okazać, że

prezent dla pracownika nie będzie w ogóle opodatkowany.

O autorze

Adela Ochman

Tias