
Podatek od przerzuconych dochodów
Zgodnie z projektowaną zmianą przepisów termin złożenia zeznania i wpłaty podatku dochodowego od osób prawnych został przesunięty do 30 czerwca 2023 r. (dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Niemniej jednak procedura weryfikacji, czy dany podmiot podlega opodatkowaniu podatkiem od przerzuconych dochodów jest bardzo złożona i wymaga uzyskania szeregu informacji o podmiotach powiązanych, dlatego zalecamy przystąpienie do analizy tej kwestii już teraz.
Podatek od przerzuconych dochodów – co to takiego?
W praktyce podatek od przerzuconych dochodów to nowy rodzaj podatku CIT, który ma przeciwdziałać transferom dochodów do krajów stosujących korzystniejsze zasady opodatkowania dochodów. Opodatkowaniu podlegają określone koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych. Podatek od przerzuconych dochodów jest rozliczany odrębnie od „zwykłego” podatku CIT. Oznacza to, że obowiązek zapłaty podatku od przerzuconych dochodów może powstać również w sytuacji gdy podatnik wykazuje stratę.
Jak ustalić, czy podatek od przerzuconych dochodów mnie dotyczy?
Weryfikacja czy dany podmiot będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od przerzuconych dochodów jest wieloetapowa – analiza obejmuje zarówno polskiego podatnika, jak i zagraniczny podmiot powiązany. Poniższa tabela ilustruje kluczowe warunki, które należy przeanalizować:
Warunki odnoszące się do podatnika
|
Warunki odnoszące się do podmiotu powiązanego
|
|
|
Wskazujemy również, że z dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące podatku od przerzuconych dochodów, które znajdą zastosowanie do rozliczeń za rok 2023. Jedną z kluczowych zmian jest przerzucenie na podatnika ciężaru udowodnienia, że przesłanki opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów nie zostały spełnione. W praktyce oznacza to, że to podatnik, który ponosi (bezpośrednio lub pośrednio) tzw. wydatki pasywne na rzecz podmiotu powiązanego będzie musiał wykazać, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od przerzuconych dochodów.
Wątpliwości dotyczące podatku od przerzuconych dochodów mogą pojawić się w szczególności na etapie weryfikacji, czy dany podmiot będzie podlegał opodatkowaniu tym podatkiem. Niemniej jednak problematyczne może okazać się również samo jego obliczenie. Z tego powodu, jeżeli mielibyście Państwo pytania dotyczące jakiejkolwiek kwestii związanej z podatkiem od przerzuconych dochodów, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Podatkowym Tias: office@tias.pl
O autorze

Adela Ochman
Tias
Zobacz również

Eksperci Tias na konferencji ANTEA 15th Spring EMEA&ASIA PACIFIC
12 maja na konferencji ANTEA 15th Spring EMEA&ASIA PACIFIC spotkali się przedstawiciele międzynarodowej organizacji ANTEA zrzeszającej firmy opierające się na najwyższych standardach pracy w zakresie audytów, konsultacji, doradztwa podatkowego i prawa. Tym razem konferencja została zorganizowana w Wiedniu – nie mogło nas na niej zabraknąć! Tias reprezentowali członkowie zarządu: Dariusz Obrocki, Adam Smuga oraz Karol Kołodziejczyk.

Ulgi w CIT. Część 1
W celu promocji działalności o charakterze innowacyjnym i wspierania działań prorozwojowych od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje szereg ulg w podatku CIT.

Apostille i legalizacja dokumentów
Dla firm i osób prywatnych planujących wykorzystanie ważnych dokumentów handlowych, sądowych, urzędowych poza granicami Polski, eksperci Tias świadczą profesjonalne usługi w zakresie legalizacji dokumentów i nadawania dokumentom klauzuli apostille.